Przed Tobą wybór sposobu ogrzewania domu? Przeczytaj czemu kocioł na pellet jest dobrą decyzją

Rozważasz wymianę wiekowego kotła, który jest drogi w utrzymaniu i do tego powoduje zanieczyszczenie środowiska? Być może budujesz swój dom i rozglądasz się za wyborem źródła ogrzewania? Niezależnie w którym przypadku aktualnie znajdujesz się, z pewnością podjęcie decyzji jest niełatwym zadaniem. W obecnych czasach rynek prezentuje konsumentom spory wybór źródeł ogrzewania domu. Powinno się rozważyć kilka punktów, ponieważ wybrana decyzja będzie wiązała się z wieloletnim użytkowaniem zakupionego źródła ciepła. Także oprócz dostępnego teraz budżetu powinniśmy roważyć także koszt ponoszenia w przyszłości przy ogrzewaniu domu. 

Kotły na pellet charakteryzują się dobrymi opiniami oraz dużym zainteresowaniem. Poznaj opcje tego rozwiązania. 

Pellet jako paliwo – to się opłaca?

Pellet jest uważany za odnawialne źródło energii, zatem możemy go określić przyjaznym środowisku. Produkuje się go zazwyczaj z trocin, wiórów i zrębków drzewnych, czyli z opadów wytwarzanych w trakcie obróbki drewna. Wykazuje się sporą wartością opałową, która w zależności od zakupu pelletu wynosi od 16 do 20MJ/kg. Jest to niewiele mniejsza wartość od popularnego ekogroszku. Jednak pellet charakteryzuje się dużo mniejszą emisyjnością dwutlenku węgla do środowiska niż ekogroszek. Ponadto wygodniej jest nam zachować porządek w kotłowni w trackie dozowania pelletu do dozownika paliwa. Należy pamiętać również, że pellet wydziela niewielkie ilości składników smolistych i wytwarza małą ilość popiołu. Jeśli gwarancję, że przy wyborze, że decydujesz się dobrej jakości pellet, wybieraj te ze świadectwem normy DIN Plus lub EN Plus A1. Świadectwa te dają nam pewność najlepszego nabytku.

Jak wygląda użytkowanie kotła na pellet?

Wybierając kocioł ogrzewany na pellet musimy zaplanować wystarczającą wielkośc kotłowni, w którym zainstalujemy piec. Do pieca musimy zamontować dozownik pelletu, który automatycznie dozuje odpowiednią porcję paliwa. W sytuacji, gdy chcemy także podrzewać wodę – musimy również wygospodarować miejsce na zasobnik wody. Samo użytkowanie jest już bardzo proste. Nowoczesne kotły są prawie bezobługowe. Potrafią same rozpalają ogień dzięki zainstalowanym grzałkom, dozują odpowiednią ilość pelletu, utrzymują właściwą temperaturę i wygaszają ogień, gdy nastąpi taki wymóg. Przy tym są bardzo bezpieczne w stosowaniu. Nam pozostaje jedynie włączenie kotła za pomocą jednego przycisku po uprzednim wprowadzeniu ustawień i dosypywanie pelletu do zasobnika. Czas dodawania pelletu jest uzależnione od warunków pogodowych i zaprogramonwej ciepłoty w pomieszczeniach i waha się od kilku dni do tygodnia czasu. Jak podano wcześniej, ilość popiołu oraz zanieczyszczeń wydziela się znikoma przy pracy kotła.

Czy warto ogrzewać dom pelletem?

Duża ilość ludzi wybiera zakup kotła na pellet ze względu na przyjazne środowisku i stosunkowo tanie stosowanie.  Wiele miejsc nie ma przylącza do gazu ziemnego, cena węgla nie jest stabilna co powoduje skoki cen ekogroszku a montaż pompy ciepła potrzebuje dużego zasobu finansowego. Także zakup kotła na pellet gwarantuje użytkownikom sporo pozytywów w postaci dbania o środowisko i wielkość swoich finansów.

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may also like these