Architekt wnętrz – ile kosztuje w Warszawie?

Ostatnimi czasy korzystanie z pomocy architekta wnętrz jest coraz częściej spotykane. W konsekwencji tego nasz dom może nie tylko zyskać nowe wnętrze, ale również zmienić się na bardziej ustawne. Koszt za takich specjalistów nie jest zawsze taki sam. Jest inny w zależności od miejscowości lub obszaru pracy. Co jeszcze oddziałuje na ostateczną cenę takiego serwisu? Na jaką kwotę możemy być przygotowani w Warszawie?

Artrtkuł dzięki uprzejmości Michał Strawa – architekt wnętrz z Warszawy.

Co robi architekt wnętrz?

Architekt wnętrz wykonuje projekty wnętrz budynków. W jego pracy nie chodzi tylko o ładne rozstawienie mebli, ale również dodanie pomieszczeniu funkcjonalności. Architekci, którzy ukończyli studia mają też pojęcie na temat materiałów wykończeniowych, umieją sporządzać rysunki techniczne, rzuty, projekty 3D przestrzeni. Architekci bezbłędnie potrafią używać zaawansowane programy graficzne. Powinno się nie porównywać architekta wnętrz z projektantem albo dekoratorem. Architekt skończył studia inżynieryjne, aby zostać projektantem lub dekoratorem nie jest wymagane posiadanie wykształcenia.

Za co zapłacisz więcej – projekt domu czy mieszkania?

W głównej mierze istotna jest wielkość i rodzaj projektowanego wnętrza. Zupełnie koszt za projekt kawalerki będzie inny niż domku piętrowego. W tej sytuacji nie jest to oczywiste, gdyż zazwyczaj architekt weźmie większą opłatę za 1m2 za zaprojektowanie mieszkania niż dużego domku. Spowodowane jest to tym, że w domach najczęściej jest dużo miejsca i można sobie pozwolić na dużo więcej możliwości w projektowaniu. W mieszkaniu natomiast liczy się każdy kąt i każdy jeden metr. Stworzenie praktycznej kawalerki wymaga bezwzględnie więcej pracy.

Nie oznacza to mimo wszystko, że plan mieszkania będzie droższy niż dużego domu. Architekci przeważnie wyznaczają cenę za 1m2 a kawalerka jest o wiele mniejsza niż dom.

Od czego jeszcze zależy cena za architekta wnętrz?

Poza rodzajem i wielkością projektowanej przestrzeni ważne jest wykształcenie i kompetencje architekta. Projektant wnętrz to zawód otwarty, oznacza to, że mimo tego, że istnieją studia w zakresie architektury wnętrz – nie musisz posiadać dyplomu żeby pracować w tym zawodzie. Na rynku na pewno jest wiele osób, które oferują te usługi a nie mających żadnej wiedzy na ten temat. Warto więc zweryfikować jak długo jest on na rynku, czy ma pozytywne opinie za projektowanie wnętrz w Warszawie i czy ma wykształcenie kierunkowe.

Jeszcze jedną ważną rzeczą jaka wpływa na cenę projektu jest jego zakres. Możesz zakupić u architekta stworzenie projektu koncepcyjnego a także kompleksowego. Ten drugi zapewnia bezsprzecznie więcej niż pierwszy rodzaj projektu, jednocześnie zawierając jego części. W ramach tego masz propozycje układów pokoi, aranżację wyposażenia wnętrza, warianty tworzyw wykończeniowych, ale także projekt 3D domu i pełną dokumentację techniczną.

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may also like these