Ile kosztuje założenie fotowoltaiki?

Fotowoltaika w Polsce staje się coraz bardziej popularna, co miesiąc tysiące polaków decyduje się na ten sposób podczas budowy własnego domu. Jeszcze nie tak dawno fotowoltaika była rozwiązaniem wyłącznie dla najbogatszych, obecnie można zobaczyć fotowoltaikę niemal na każdym budynku mieszkalnym. Prawdziwa moda na panele fotowoltaiczne trwa i nic nie zapowiada jej końca, a zielone źródła energii to prawda a nie odległe marzenie. Podwyżki cen prądu ,a także coraz bardziej korzystne cenowo źródła energii odnawialnej efektywnie przekonują klientów do kupna fotowoltaiki. dzisiaj sprawdzimy ile naprawdę kosztuje fotowoltaika. Jaki jest powód tego, że panele fotowoltaiczne tak szybko zyskują popularność? Ile kosztuje ich założenie? Jak oszczędzić decydując się na panele fotowoltaiczne? Na te zagadnienia znajdziesz odpowiedzi w tym tekście.

Dlaczego ceny fotowoltaiki są coraz niższe?

Na odpowiedź składa się wiele czynników. do obniżenia cen fotowoltaiki przyczynia się postęp technologii. Technologia fotowoltaiczna jak każdy inny rodzaj ciągle zmienia się, to pozwala na wytwarzanie tańszych i wydajniejszych paneli fotowoltaicznych.

Ponadto na rynku można zobaczyć znacznie większą konkurencję. Powstaje dużo więcej przedsiębiorstw zajmujących się fotowoltaiką, żeby pozyskać klientów stale współzawodniczą ze sobą oferując coraz mniejsze ceny za panele i usługi.

Kolejnym tematem są różne dotacje, jakie można otrzymać inwestując w panele fotowoltaiczne. Jednym z takich działań jest program Mój prąd, który pozwala na otrzymanie dopłaty do zakupu paneli fotowoltaicznych. Program zapewnia nawet do 5000 zł bezzwrotnej dopłaty na panele.

Cena założenia paneli fotowoltaicznych

Cena instalacji paneli fotowoltaicznych na tą chwilę waha się między 20 000 – 26 000 zł za około 5 kWh. Ceny bardzo szybko się zmieniają, ale na ich poziom oddziałuje zwłaszcza ilość i jakość oddzielnych modułów.

Żebby policzyć cenę instalacji fotowoltaiki dla domu wolnostojącego bazowym aspektem jest wybranie mocy instalacji. Należy zdecydować się na inwestycję w metodę która w całości pokryje roczne zużycie energetyczne Twojego domu. Średnio wynosi ono około 4000 kWh. Gdy weźmiesz pod uwagę przypuszczalne straty energetyczne, jakie mogą pojawić się w czasie eksploatacji dobry będzie system o mocy 5 kWh.

Trzeba wziąć również pod uwagę technologię w jakiej wykonane są osobne części, która wpływa na ich koszt. Technologie dostępne na rynku to głównie elementy polikrystaliczne, monokrystaliczne jak też amorficzne. W trakcie wyboru zobacz jaki okres gwarancji obiecuje producent oraz wydajność podzespołów. Zobacz również dokładnie typ inwertera i mikroinwerterów.

Jak zwiększyć wydajność paneli fotowoltaicznych?

By uzyskać właściwą wydajność paneli fotowoltaicznych w trakcie montażu powinno się pamiętać o paru kwestiach które wpłyną na ich działanie:

Panele fotowoltaiczne muszą być zamontowane w kierunku południowym, w ten sposób będą w stanie uzyskać najlepszą wydajność oraz wykorzystać maksymalnie moment kiedy słońce oświetla je najmocniej. Gdy jest to niewykonalne, zainstaluj panele w kierunku zachodnim lub wschodnim.

Panele fotowoltaiczne osiągają najlepsze działanie gdy kąt ich nachylenia wynosi około 45 stopni. Dotyczy to zarówno paneli montowanych na gruncie jak i tych na dachu.

Pamiętaj, aby miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej było zupełnie niezacienione, uchroni cię to przed utratą ich wydajności.

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may also like these