Dwujęzyczność – co warto wiedzieć?

Z pewnością w tych czasach umiejętność władania językami jest niezwykle ważna dlatego warto zaznajamiać dzieci od małego z językami. Dwujęzyczna szkoła podstawowa w Gdańsku to świetny pomysł. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to niektóre z miast gdzie znajdziesz taką szkołę. Zachęcamy do przeczytania naszego tekstu, aby poznać plusy i zalety dwujęzyczności.

Dwujęzyczność zamierzona – co to jest?

Dwujęzyczność zamierzona to zjawisko w którym opiekunowie decydują się wprowadzić dwujęzyczność w życie dziecka. Kiedy najlepiej zacząć? Prawdę mówiąc najlepiej zacząć uczyć dziecka języka tak wcześnie, jak tylko jesteś w stanie. Z taką decyzją nie ma na co czekać. Czy wiesz, że noworodek od początku swojego życia nieświadomie uczy się melodyjki języka wraz z poszczególnymi dźwiękami. Aby wprowadzić dwujęzyczność masz czas do 3. roku życia. Warto także zdecydować się na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Czym tak naprawdę jest nauczanie dwujęzyczne?

Nauczanie tego typu jest to system oparty na nauczaniu pojedyńczych przedmiotów posługując się dwoma językami. Efektem tego doprowadza się do rozwoju wyższych kompetencji językowych, które osiągają uczniowie uczęszczający do takiej szkoły. Plusy takiego sposobu nauczania to:

  • formowanie postawy zrozumienia odmienności geograficznej i tej w kulturze obszaru językowego który różni się ojczystego;
  • poznawanie literatury, kultury i historii innych krajów;
  • sprawniejszy dostęp do międzynarodowych programów związanych z nauką;
  • możliwość rozpoczęcia studiów za granicą.

Zalety dwujęzyczności

Zalet dwujęzyczności jest bardzo wiele. Poniżej je wymieniliśmy.

Nauka tolerancji

Czy masz świadomość, że dzieci, które biegle władają dwoma językami są bardziej otwarte na świat. Ma to miejsce ponieważ intuicyjnie odczuwają, że nie istnieje jedna obiektywna prawda. 

Dziecko będzie miało lepszą wymowę

Włączaj dziecku bajki w języku obcym, a będzie ono umiało samo skorygować swój akcent.

Korzyści dla rodzica

Decyzja o wprowadzaniu dwujęzyczności przynosi korzyści wszystkim domownikom. Rodzice aby nie wprowadzać dziecka a błąd sami muszą dobrze władać językiem obcym, a czasem także się z nim doszkalać.

Jak dwujęzyczność wpływa na dziecko?

Badania potwierdzają, że wychowywanie dziecka w środowisku dwujęzycznym dobrze wspomaga proces jego rozwoju. U dziecka szybciej rozwija się myślenie elaastyczne i abstrakcyjne. Dodatkowo dwujęzyczność rozwija pamięć krótkotrwałą i ma bardzo duży wpływ na sprawniejszą naukę nowego języka. W sytuacji, gdy rodzice położą odpowiednio duży nacisk na naukę, z czasem słownik w dziecka będzie o wiele bogatszy i pozwoli posługiwanie się dwoma systemami językowymi.

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may also like these