Dach z blachy na rąbek – poznaj jego cechy i zalety

Dachy z blachy na rąbek od długiego czasu są obecne w architekturze – od wieków zaznaczają nadzwyczajny klimat i prestiż budynków. Niegdyś powszechnie stosowane w budynkach użyteczności publicznej oraz obiektach o przeznaczeniu religijnym, teraz podkreśla współczesny i wyrafinowany styl nowopowstałych budynków. W ostatnich latach dachy z blachy na rąbek mają swój rozkwit, stało się tak za sprawą najnowszej metodzie montażu, w dzisiejszych czasach nie jest to już czasochłonny i skomplikowany proces przeznaczony wyłącznie dla najbardziej zamożnych. Obecnie również Twój dom może zyskać wyjątkowego charakteru. W tym artykule powiemy Ci więcej o dachach z blachy na rąbek, ich zaletach, jak też alternatywach. Zapraszamy do lektury.

Tekst został napisany dzięki wsparciu firmy Dach i Strych – dachy z blachy na rąbek.

Dachy z blachy na rąbek – co to?

Dachy z blachy na rąbek to nic innego jak płaty blachy połączone charakterystycznym zgięciem, od którego pochodzi określenie rąbek. Forma dachu na rąbek może być także wertykalna, jak też horyzontalna. Jest to jedno z najtrwalszych typów pokryć stosowanych w nowoczesnym budownictwie, sprawdzi się w każdym przypadku, w którym nieprzepuszczalność jest ważna. Dach możliwy jest do wykonania z szeregu różnych rodzajów metalu, lecz najpopularniejszym systemem jest blacha ocynkowana. Kiedyś sposób budowy poszycia sprawiał wiele kłopotów, bo kształtowanie blachy bywało pracochłonne. Dziś dostępny jest sposób montażu elementów na zatrzask, który jest dużo szybszy i prostszy do wykonania.

Zalety dachów z blachy na rąbek

Dach z blachy na rąbek zyskuje ostatnio coraz większą popularność, zawdzięczają to szeregowi cech, jakie posiadają. Ważnym aspektem, na który zwraca uwagę duża część użytkowników, są ich walory estetyczne. Takie dachy nadają konstrukcji subtelność i harmonijny wygląd. Będą doskonale wyglądać nie tylko na nowoczesnych budynkach, lecz także takich o bardziej klasycznym wyglądzie. Czysty, gustowny i wyjątkowy charakter to cechy, które mają dachy z blachy na rąbek. Szeroki przekrój kolorystyki także przemawia na korzyść tego systemu krycia dachów.

Przy fachowo zrobionej obróbce dekarskiej dachy z blachy na rąbek są wyjątkowo nieprzepuszczalne. Spełnią oczekiwania także w kwestii konstrukcji, gdzie dach posiada za mały spadek, by zastosować na nim dachówkę lub gonty. Dachy z blachy na rąbek to doskonały sposób na pokrycie więźby dachowej o nachyleniu mającym jedynie 5°.

Następną ich zaletą jest lekkość. W porównaniu do różnych typów pokryć cechują się zaskakująco niską wagą, co jest istotne, gdy nie chcemy obciążać konstrukcji dachu, lub budowa dachu nam na to nie pozwala.

Alternatywne rozwiązania

Alternatywą dla dachu z blachy na rąbek są klasyczne dachówki z ceramiki lub betonu, jednak należy pomyśleć o tym, że dachówka to pokrycie o dużej wadze. Konstrukcja dachu musi być zrobiona z solidnego i dobrze zaimpregnowanego drewna.

Gont bitumiczny to lekkie rozwiązanie, lecz niesie za sobą pewne minusy. kiedy stosowany jest w miejscach zacienionych lub narażonych na wilgoć mogą pojawić się na nim mchy i porosty. Tak więc potrzebuje częstej pielęgnacji i impregnowania go środkami wstrzymującymi ten proces.

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may also like these

No Related Post