Czym jest nawadnianie kropelkowe i czy warto w nie zainwestować?

Z powodu tego, że pogoda w ostatnich latach zachowuje się ze wszech miar kapryśnie, a bardzo często zdarzają się różnego rodzaju susze czy długie okresy bez deszczu, należy zamontować odpowiedni system nawadniania roślin w naszych ogrodach i szklarniach. W tym celu bardzo dobrym pomysłem będzie nawadnianie kropelkowe – system ze wszech miar uniwersalny, który może pochwalić się niezwykle obszernym szeregiem zalet. Zachęcamy do dowiedzenia się nieco więcej w tym temacie!

Nawadnianie kropelkowe – niezaprzeczalne zalety tego rozwiązania

Na początek należy wyjaśnić, jak mniej więcej działa tego rodzaju technologia. Przede wszystkim nawadnianie kropelkowe może odbywać się za pośrednictwem kilku metod. Możemy zdecydować się na takie elementy, jak chociażby linia kroplująca  czy taśma nawadniająca – różnią się one między sobą pod paroma względami, ale ogólna zasada działania jest podobna. Linie kroplujące nadają się przede wszystkim do niewielkich domowych ogródków czy szklarni. Jak zatem widać, mnogość opcji jest dość obszerna i dostosować można poszczególne urządzenia do naszych potrzeb. W dodatku mamy do czynienia z bardzo skutecznym rozwiązaniem, które zapewnia nieustanny dostęp do wody naszym owocom czy roślinom.

Dla kogo jest nawadnianie kropelkowe?

Wydaje się, że najważniejsza zaleta tej technologii to fakt, że jest niezwykle uniwersalna. Linia nawadniająca jest rozwiązaniem odpowiednim dla praktycznie każdego ogrodu czy sadu, niezależnie od ich wielkości czy zastosowań. Zdecydowanie warto zastanowić się nad zainstalowaniem nawadniania kropelkowego, ponieważ umożliwia wydajną pracę oraz widoczne efekty. Warto skorzystać z usług specjalistów, którzy odpowiadają za profesjonalne nawadnianie ogrodów. Watermil to jedna z firm, które są godne polecenia i cieszą się uznaniem na rynku.

zadbany, nawodniony ogród z huśtawką

Partnerem tego teskstu jest przedsiębiorstwo watermil.pl.

Zalety i wady systemu nawadniania kropelkowego

Instalacja nawadniania kropelkowego. niesie on ze sobą mnóstwo korzyści. Pozwala ona na efektywne i dokładne podlewanie roślinprzy jednoczesnym oszczędnym gospodarowaniu wodą. System zapobiega rozwojowi chorób grzybiczych, gdyż nie zrasza bezpośrednio liści. Dzięki instalacji nie ma również problemu ze zbrylającą się glebą. Co więcej, do wody można dodać środki do pielęgnacji roślin dzięki czemu są one rozprowadzane jeszcze szybciej. Dzięki systemowi można uzyskać większe plony przy mniejszym nakładzie pracy.

Instalacja nawadniania kropelkowego nie ma wielu złych stron. Może nią być na przykład konieczność zainwestowania w założenie systemu – zwłaszcza w przypadku wysokiej jakości firmy – niemniej zwraca się ona po czasie. Niestety instalacji nie da się przenosić, z tego względu częściej jest wykorzystywana do wieloletnich gatunków roślin. Instalację trzeba okresowo czyścić – w przeciwnym razie dojdzie do zapchania.

Zakładanie systemu nawadniania kropelkowego – na co koniecznie powinno się uważać?

Podczas montażu instalacji kropelkowej zwykle popełniane są rozmaite błędy. Do najczęściej spotykanych zalicza się:
  • niewłaściwą filtrację wody – bez odpowiedniego filtra lub na skutek kiepskiej jakości może dochodzić do zapchania emiterów i uszkodzenia instalacji;
  • niewłaściwie rozstawione emitery – aby skutecznie nawadniać uprawy, emitery powinny znajdować się nad całą strefą korzeniową;
  • nieodpowiednia długość linii kroplującej – zakładając instalację należy wziąć pod uwagę wskazówki producenta dotyczące rozmiaru ciągów;
  • zasypanie ziemią linii kroplującej – emitery nie są przystosowane do pracy po przykryciu ziemią, można je maskować jedynie korą, jednak muszą zostać odsłonięte;
  • źle dopasowane ciśnienie wody – może ono prowadzić do uszkodzenia emiterów oraz pęknięcia przewodów – dlatego powinno się zastosować urządzenie regulujące ciśnienie.

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may also like these